Mobilna legitymacja emeryta-rencisty: istotne informacje od ZUS

Na portalu społecznościowym X, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) podkreślił istotność mLegitymacji dla emerytów i rencistów. Z informacji wynika, że z tego cyfrowego dokumentu korzysta już ponad 665 tysięcy osób uprawnionych do świadczeń. Ale co to jest mLegitymacja i jak z niej skorzystać?

Od stycznia 2023 roku wszyscy emeryci mają możliwość korzystania z elektronicznej wersji swojej legitymacji emeryta-rencisty. Dokument ten jest dostępny poprzez darmową aplikację mObywatel na telefonie komórkowym. Ciekawostką jest fakt, że ZUS automatycznie wydaje mLegitymacje bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków czy odwiedzania placówek.

W celu dodania mLegitymacji do aplikacji mObywatel, wystarczy uruchomić aplikację, wybrać opcję „dodaj dokument” i z listy dostępnych dokumentów wybrać „legitymacja emeryta-rencisty”. Po wykonaniu tych kroków, ikona mLegitymacji stanie się widoczna na pulpicie aplikacji. Warto dodać, że procedura ta dotyczy zarówno osób, które zaczęły pobierać emeryturę od 2023 roku, jak i tych, które posiadały już ważną plastikową legitymację przed tą datą.

Osoby, które korzystają wyłącznie z elektronicznej wersji legitymacji, mają możliwość złożenia wniosku o otrzymanie tradycyjnej plastikowej karty. W tym celu należy wypełnić formularz ERL i złożyć go w ZUS. Możliwe jest korzystanie jednocześnie z obu wersji legitymacji, a istniejące plastikowe legitymacje zachowują swoją ważność do określonych terminów.

Jednym z największych atutów mLegitymacji jest możliwość szybkiego i bezpiecznego potwierdzania uprawnień do świadczeń zdrowotnych oraz korzystania z różnych ulg i zniżek. To innowacyjne rozwiązanie zapewnia te same przywileje co tradycyjna legitymacja, umożliwiając dostęp do wielu korzyści finansowych związanych z różnymi usługami i wydatkami.