Zmiany na rynku pracy zdominowane przez młode, wykształcone kobiety

W kontekście nasilającej się migracji do dużych miast i nachodzących zmian demograficznych, pojawiają się pytania dotyczące przyszłość rynku pracy. Wszystko wskazuje na to, że na tym rynku kobiety będą odgrywać coraz większą rolę.

Kwestie związane z oczekiwaniami młodych pokoleń wobec swojej ścieżki zawodowej są często poruszane, a szczególnie interesują pracodawców zaniepokojonych nadchodzącymi próbami rekrutacji. Te oczekiwania kierują decyzjami młodych ludzi.

Profesor Aneta Ostaszewska, socjolog i pedagog, znana feministka i naukowiec na czele Centrum Badań nad Problemami Kobiet i Płci Uniwersytetu Warszawskiego, podkreśla, że młode pokolenia pragną różnorodnego rynku pracy. Z najnowszych badań wynika, że decyzję o przeprowadzce podejmują częściej kobiety niż mężczyźni. Dominującą grupą migracyjną do Warszawy są osoby w wieku 25-29 lat. Przy tym spośród 1,97 miliona mieszkańców stolicy stanowią 54% kobiety, a 75% to osoby pochodzące spoza Warszawy, z miejscowości liczących do 50 tysięcy mieszkańców.

Zdaniem profesor Ostaszewskiej, kobiety, które od wieków były relegowane do sfery prywatnej i spełniały głównie role żon, matek i opiekunek, teraz korzystają z możliwości wejścia w sferę publiczną. Kobiety widzą swoje życie poza stereotypowymi rolami kobiecymi, a inwestycja w edukację i migracja do miast stale zyskują na popularności, także dzięki wpływowi kultury popularnej, seriali i mediów społecznościowych.

Profesor Ostaszewska podkreśla, że sukces wymaga odpowiednich warunków, które najłatwiej znaleźć w mieście. Wskazuje na listę „100 Kobiet Roku Forbes Women”, składającą się z liderek biznesu, działaczek społecznych, artystek, sportowców i naukowców, bez wątpienia nie są to tradycyjne matki Polki.

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że młode kobiety pokolenia Z i Millennials urodzone w latach 90. XX wieku i XXI wieku priorytetowo traktują zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Często bardziej niż kobiety urodzone przed 1980 rokiem uważają, że nie ma czynności, które byłyby niewłaściwe dla kobiety. Jak zauważa Profesor Ostaszewska, to pokolenie kobiet, które urodziły się na przełomie wieków, właśnie teraz aktywnie wchodzi na rynek pracy, co wpływa na wzrost trendów migracji do miast, zdobywania wykształcenia i zapewnienia sobie niezależności finansowej.