Regulacje dotyczące wakacji kredytowych w 2024 roku – nowe ograniczenia i zasady

Za kolejnym razem, rząd przygotował regulacje, które umożliwiają tymczasowe przerwanie opłacania czterech rat hipotecznych w bieżącym roku. Zgodnie z tą decyzją, osoby posiadające hipoteki denominowane w złotówkach będą mogły skorzystać z tzw. wakacji kredytowych w 2024 roku.

Nowe warunki umożliwiają zawieszenie płatności raty na okres dwóch miesięcy od 1 maja do 30 czerwca. W kolejnych kwartałach, zgodnie z nowymi przepisami, można będzie zawiesić spłatę na jeden miesiąc za każdy kwartał. To oznacza znaczne zwiększenie wsparcia dla osób spłacających kredyty – tak wynika z informacji udzielonych po wtorkowym spotkaniu Rady Ministrów.

Nie jest to jednak pierwsze podejście do projektu ustawy, mającej na celu ulżyć osobom pogrążonym w ciężarach hipotek i cierpiącym z powodu ostrego wzrostu stóp procentowych w ostatnich latach. Sprawa była już omawiana dwa tygodnie wcześniej przez gabinet Donalda Tuska, ale nie podjęto wówczas ostatecznej decyzji. Ministerstwo Finansów miało jeszcze do przeprowadzenia dodatkowe analizy.

Komunikat dotyczący decyzji rządu sugeruje, że w porównaniu z wcześniejszą propozycją dokonano jednej istotnej modyfikacji: obniżono próg dochodowy kwalifikujący do skorzystania z wakacji kredytowych. Wcześniej przewidywano, że takie prawo powinny mieć osoby, dla których obsługa rat stanowi minimum 35% ich dochodu. Teraz próg ten został obniżony do 30%. Dodatkowo, możliwość skorzystania z wakacji kredytowych będzie dostępna dla osób, które w dniu składania wniosku utrzymują co najmniej trójkę dzieci.