Domy na własne potrzeby – bez pozwolenia?

Nie będzie ograniczenia powierzchni?

Niedawne poluzowanie przepisów dotyczących możliwości budowania domów jednorodzinnych na własne potrzeby przyjęte zostało przez większość osób z zadowoleniem, jednak nie było ono stuprocentowe. Dlaczego?

Największe zastrzeżenie do nowych przepisów dotyczyło ograniczenia nowego uprawnienia do określonego metrażu – dom, możliwy do wybudowania bez zezwoleń, nie może mieć wymiarów większych niż siedemdziesiąt metrów kwadratowych.

Właściwie do dziś nie wiadomo, dlaczego właśnie w ten sposób określono limit? Dlaczego dom nie mógłby mieć np. 80 m kw., czy 100?

Rzeczywiście trudno koncepcję takiego, a nie innego limitu, obronić.

W ostatnich tygodniach w przestrzeni publicznej pojawiły się informacje, zgodnie z którymi w rządzie mają trwać prace nad zmianami w tym zakresie – a ich efektem miałoby być właśnie zlikwidowanie limitu. Czy zatem możliwe jest, że już niedługo Polacy będą mogli budować domy jednorodzinne bez zezwoleń, niezależnie od ich wielkości?

Wiele na o wskazuje.

Dom tylko na własne potrzeby

Nadal jedna zasada pozostanie niezmienna – ułatwienia obowiązują tylko w przypadku budowania domu na własne potrzeby, czyli nie można „pominąć” wszystkich formalności obowiązujących w trybie standardowym, jeśli planujemy inwestycję budowlaną, np. na wynajem czy na sprzedaż.

Nad nowelizacją obowiązujących aktualnie przepisów w tym zakresie pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

W chwili obecnej dużym zainteresowaniem cieszy się inny „punkt” programu pozwalającego budować domy jednorodzinne bez zezwoleń, a są to darmowe projekty architektoniczne domów do siedemdziesięciu metrów kwadratowych.

Udostępnione zostały te, które wygrały ogłoszony wcześniej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego konkurs. To również duża pomoc dla osób dysponujących swoją działką budowlaną i zamierzających stworzyć na niej swój własny dom.

Katalog zawiera ponad dwadzieścia takich projektów.