Co zrobić z niedokończoną budową domu jednorodzinnego?

Budowa domu – czy wziąłeś pod uwagę różne ryzyka?

Zazwyczaj przedmiotem umów sprzedaży są domy i mieszkania dokończone, ale nie zawsze jest to regułą, szczególnie w czasach tak wymagających jak obecne. Jeszcze trzy lata temu wiele osób decydowało się na to, żeby zbudować dom.

Żeby ostatecznie móc się cieszyć własnym domem, trzeba przejść przez proces formalno-prawny, który nie jest najprostszy. Trzeba pamiętać zarówno o różnego rodzaju wymaganiach technicznych, jak i terminach, które nie mogą zostać przekroczone podczas realizacji tej dla wielu najważniejszej inwestycji w życiu.

Nawet, jeśli posiadamy szczegółowy plan finansowy inwestycji – mogą się pojawić niespodziewane trudności, które już na etapie planowania warto wziąć pod uwagę, także „szykując” sobie na ten czas „poduszkę finansową”.

Jeśli jej nie mamy – wówczas czynniki, na które nie mamy większego albo zgoła żadnego wpływu (jak np. obecna sytuacja gospodarcza), mogą znacząco opóźnić finalizację naszego przedsięwzięcia albo całkowicie je storpedować.

Z takimi problemami boryka się obecnie wiele osób, które budują domy. W związku z dynamicznym wzrostem cen materiałów budowlanych – nie każdy jest w stanie dokończyć inwestycję. Co wówczas możemy zrobić?

Sprzedaż domów w trakcie budowy

Dom w trakcie budowy „oznacza”, że już ponieśliśmy spore wydatki, związane m.in. z zakupem działki, załatwieniem wszystkich pozwoleń i innych formalności, które również nie są darmowe, wreszcie – rozpoczętymi pracami, które są na różnym etapie.

Wiele osób, które zdecydowały się na budowę domu w ostatnich latach, nie jest w stanie finansowo nie tylko jej dokończyć, ale również kontynuować kolejnych etapów, które zgodnie z harmonogramem wyznaczanym przez przepisy prawne, muszą być wykonywane, żeby nie stracić otrzymanych już uprawnień.

Jeśli po przeprowadzeniu analizy finansowej, widzimy, że budowy z pewnością nie dokończymy, rozwiązaniem, które choć częściowo pokryje poniesione dotąd wydatki może być sprzedaż nieruchomości.

W ofertach biur nieruchomości i w serwisach internetowych pojawia się coraz więcej tego rodzaju ofert. Jeśli zdecydujemy się na zakup takiej inwestycji, konieczne jest sprawdzenie jej stanu prawnego. Musimy być świadomi np. tego, jak długi czas pozostał nam na jej dokończenie.

Przykładowo – od daty uzyskania pozwolenia na budowę inwestor ma czas maksymalnie trzech lat na rozpoczęcie prac.