Stany Zjednoczone nałożyły zakaz lotów dla bojowych samolotów V-22 Osprey po tragicznym wypadku u wybrzeży Japonii

W środę, Stany Zjednoczone podjęły decyzję o zaprzestaniu lotów bojowych samolotów typu V-22 Osprey, które są częścią ich wojskowej floty powietrznej. Ta decyzja została podjęta na skutek katastrofy lotniczej, do której doszło u wybrzeży Japonii i w wyniku której życie straciło osiem osób.

Americańska armia, w reakcji na serię tragicznych wypadków z udziałem tych maszyn, w tym najnowszego, w którym zginęło ośmiu amerykańskich żołnierzy blisko japońskiego wybrzeża, ogłosiła w środę, że wprowadza zakaz lotów dla samolotów Osprey. Ta decyzja została podjęta jako środek zapobiegawczy.

W wydanym oświadczeniu poinformowano, że za tą decyzją stoi dowódca Dowództwa Operacji Specjalnych Sił Powietrznych. Polecił on „operacyjne wyłączenie” tych specyficznymi maszyn bojowych, które mają możliwość pionowego startu i lądowania, podobnie jak helikoptery, a jednocześnie poruszania się w powietrzu jak samoloty. Dowództwo Operacji Specjalnych Sił Powietrznych USA (AFSOC) w oświadczeniu zwróciło uwagę, że „wstępne wyniki dochodzenia sugerują, iż za nieszczęśliwy wypadek odpowiedzialna mogła być potencjalna awaria sprzętu”, jednak konkretna przyczyna tego niefortunnego zdarzenia nadal pozostaje nieznana.