Reprezentantki Lewicy obiecują bezkosztową, legalną aborcję i przedłużenie urlopu macierzyńskiego

Podczas sobotniej konwencji Lewicy, minister Katarzyna Kotula oraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziały, że w bieżącej kadencji Sejmu dostęp do aborcji będzie możliwy na zasadach bezpiecznych, darmowych i legalnych aż do 12 tygodnia ciąży. Zapowiedziały również plan stworzenia projektu mającego na celu zwiększenie długości urlopu macierzyńskiego dla matek dzieci urodzonych przedwcześnie.

Katarzyna Kotula, minister ds. równości podczas konwencji wyborczej Lewicy, podniosła zarzut wobec marszałka Sejmu Szymona Hołowni o odebranie kobietom ich święta – Dnia Kobiet poprzez procedowanie projektów dotyczących aborcji w Sejmie 11 kwietnia, bezpośrednio po pierwszej turze wyborów samorządowych.

Kotula przypomniała, że Lewica już pierwszego dnia nowej kadencji Sejmu przedstawiła dwa projekty w sprawie aborcji – jeden dekryminalizujący aborcję, drugi liberalizujący prawo aborcyjne. „Potem pojawiła się osoba twierdząca, że to nie jest odpowiedni czas, że jesteśmy zbyt radykalne, że to nie jest właściwy moment, że emocje są nieodpowiednie. Ale my nie ustąpimy i doprowadzimy do liberalizacji prawa aborcyjnego w tej kadencji” – zapewniła.

Według ministra, kwietniowe wybory samorządowe będą skupiały się na prawach kobiet do decydowania o swoim zdrowiu, ciele i życiu. Minister podkreślała, że na listach wyborczych Lewicy pojawią się kandydatki, które będą strzegły praw kobiet w samorządach w całym kraju.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej także potwierdziła, że w obecnej kadencji Sejm zamierza wprowadzić aborcję jako procedurę bezpieczną, bezpłatną i legalną do 12 tygodnia ciąży.