Polskie startupy coraz popularniejsze

Warto inwestować w innowacyjne spółki

Zarówno światowy, jak i polski rynek startupów rośnie w siłę. Pojawia się coraz więcej nowych firm, a te, które działają od dłuższego czasu, notują coraz lepsze wyniki. W przeciwieństwie do innych sektorów, startupy są na fali wznoszącej i wszystko wskazuje na to, że najlepsze lata są zdecydowanie przed nimi.

Jest to również jasna wskazówka dla osób zainteresowanych inwestowaniem w ten rodzaj działalności. W niedalekiej, ale również dłuższej perspektywie czasowej na startupach trudno będzie stracić.

Według najnowszej edycji raportu Polskiego Funduszu Rozwoju i Inovo Venture Partners ubiegły rok był wyjątkowo udany pod względem inwestycyjnym dla rodzimego rynku startupów. Świadczą o tym niezbicie wyniki finansowe – okazuje się, że w roku 2021 do nowych, innowacyjnych firm powstających coraz częściej nad Wisłą popłynęła rekordowa suma ponad 3,6 mld zł.

Oznacza to wynik lepszy niż w ciągu dwóch poprzednich lat łącznie. Można się spodziewać, że rok 2022 w jeszcze większym stopniu będzie należał do startupów.

W ubiegłym roku odnotowano przyrost transakcji realizowanych na rynku innowacyjnych młodych spółek aż o kilkadziesiąt procent.

Pierwszy polski jednorożec!

W roku ubiegłym, tak pozytywnym dla całego polskiego ekosystemu startupów, nie można było nie odnotować spektakularnego rekordu i taki rzeczywiście miał miejsce. Mowa o firmie DocPlanner, która osiągnęła historyczny sukces, stając się pierwszym polskim jednorożcem (startupem, którego wartość szacowana jest na minimum 1 miliard dolarów).

Można się spodziewać, że w kolejnych miesiącach więcej startupów w Polsce osiągnie również ten status.

W ścisłej czołówce liderów rynku krajowych startupów znajduje się obecnie kilkanaście firm. Wszystkimi zainteresowany jest kapitał zagraniczny. Wysokość inwestycji zazwyczaj oscyluje wokół stu lub kilkuset milionów złotych.

Polska jest obecnie najbardziej perspektywicznym rynkiem w regionie, który ma potencjał na „ściąganie” kolejnych istotnych inwestorów. Można się spodziewać, że jednorożców będzie przybywać w szybkim tempie.

Na razie światowy rynek, który stanowi ponad pół tysiąca startupów o statusie jednorożca, zdominowany jest przez firmy ze Stanów Zjednoczonych oraz Chin.

Jeden komentarz w temacie “Polskie startupy coraz popularniejsze

Dodaj komentarz