Pod lupą: emerytury w Polsce. Kto otrzymuje najwyższe świadczenie?

Informacje na temat największych emerytur w Polsce niedawno podzielił ze społeczeństwem Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wskazał również, jak kształtują się średnie wypłaty dla emerytów z poszczególnych regionów kraju. Zastanawiasz się, kto cieszy się najwyższą emeryturą? Jej wielkość może wywołać zdziwienie.

Średnie świadczenia emerytalne, które otrzymują polscy seniorzy, nie są specjalnie imponujące. Dla wielu z nich każdy miesiąc to ciężka walka o to, które z niezbędnych wydatków opłacić – czy będą to leki, rachunki czy może jedzenie. Według ZUS, średnia emerytura, która była wypłacana w grudniu 2023 roku, wynosiła tylko 2918 zł brutto.

Co jednak zaskakujące, ZUS poinformował również o emeryturach, które znacznie przekraczają ten standard. Mowa tu o kwotach dochodzących nawet do 20 tys. zł i więcej.

Ale kto jest faktycznym rekordzistą, jeżeli chodzi o najwyższe świadczenie emerytalne? Król emerytur mieszka na Śląsku – to emeryt z Zabrza, który przez imponujące 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni pozostawał aktywny zawodowo. Jego emerytura wynosi aż 43 412 zł. Zaskakuje również fakt, że przez cały ten okres nie korzystał ani razu ze zwolnienia lekarskiego.

Warto dodać, że wysokość emerytury tego pana jest prawie dwukrotnie wyższa niż pensja premiera Mateusza Morawieckiego, który co miesiąc zarabia 21 tys. zł brutto.

Ale to nie koniec – nasz rekordzista zdecydował się na przejście na emeryturę dopiero cztery lata temu, kiedy skończył 86 lat. Jak widać, najwyższe świadczenia emerytalne są dostępne dla osób pracujących długie lata, ale i inni seniorzy nie mają powodów do narzekania.

Kto jeszcze otrzymuje najwyższe emerytury w Polsce? Z najbogatszej dziesiątki tylko jedna osoba to kobieta, reszta to mężczyźni. Na drugim miejscu uplasował się emeryt z Poznania, którego miesięczne świadczenie wynosi 31 726 zł brutto. Trzecie miejsce należy do emerytki z Bydgoszczy – jej emerytura to 30 844 zł miesięcznie.