Ceny materiałów budowlanych zablokują nowe inwestycje?

Inflacja zredukuje rynek inwestycji budowlanych?

Widok niedokończonych budynków albo pustych placów, na których jeszcze niedawno przygotowywano materiały mające służyć do realizacji kolejnych inwestycji prywatnych i firmowych przestał nas już dziwić? Takie „obrazki” widzimy, zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach. Jest to pewnego rodzaju symbol i to niestety całkiem realny.

To efekt… Tu z pewnością padnie cieszące się dużą popularnością i niestety równie złą sławą słowo-klucz, czyli – inflacja.

I rzeczywiście tak jest – kolejne grupy produktów i usług drożeją, i to w coraz szybszym tempie. Podejmowane przez polityków decyzje, które mają zredukować proces inflacyjny, nie zawsze spotykają się z aprobatą ekspertów, czemu trudno się dziwić, zważywszy na to, że ceny nadal rosną i powoli zapominamy już o tzw. psychologicznej granicy, czyli w przypadku inflacji – przekroczeniu poziomu dwucyfrowego.

Dążymy coraz szybciej do inflacji na poziomie dwudziestu procent? Niestety, nie jest to nierealny scenariusz, szczególnie wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę różne grupy produktów.

Nikogo nie dziwią już wysokie ceny paliwa, gazu czy prądu oraz żywności. Do tej grupy zaliczane są również materiały budowlane.

Kilkudziesięcioprocentowe podwyżki

Ceny materiałów budowlanych rosły sukcesywnie i były coraz bardziej zauważalne. Ostatnie dane rynkowe, podsumowujące kwiecień 2022 r., wskazują na to, że mamy do czynienia z podwyżkami na poziomie kilkudziesięciu procent.

Według opublikowanego niedawno raportu Grupy PSB Handel – średnio ceny materiałów budowlanych wzrosły (w porównaniu do kwietnia 2021 r.) aż o ponad trzydzieści procent.

W tej grupie produktów najwyższe ceny odnotowano w przypadku izolacji termicznej. Materiał ten był droższy o niemal sześćdziesiąt procent. O nieco ponad pięćdziesiąt procent droższe okazały się m.in. kominy, kilkadziesiąt procent podwyżki „odnotowała” także sucha zabudowa.

Raport, o którym mowa, daje pełny obraz rynku materiałów budowlanych w Polsce w kwietniu bieżącego roku – i nie jest on utrzymany w jasnych barwach… Odnotowano wzrost cen we wszystkich grupach towarów w tej kategorii rynkowej.