Bądź uważnym rowerzystą!

Jazda na rowerze – czyli zdrowa aktywność?

Jazda rowerem niesie ze sobą same korzyści – zarówno indywidualne, jak i społeczne, ekologiczne, a nawet gospodarcze. W związku z tym warto ją polecić każdemu.

Nie bez powodu w dużych, ale coraz częściej, również i w mniejszych miastach, powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych. Im jest ich więcej, tym jazda rowerem jest bezpieczniejsza. Więcej inwestycji w tę infrastrukturę, to większe zainteresowanie jazdą rowerem w warunkach miejskich i np. mniejsze korki, a jednocześnie więcej zdrowia dla osób, które aktywnie podchodzą do poruszania się po mieście.

Nie trzeba dodawać, że im więcej rowerów w użytku i mniej samochodów, tym również więcej świeżego powietrza i mniejsze zagrożenie smogiem, szczególnie, że jeździć rowerem można w różnych warunkach atmosferycznych, nie tylko tych optymalnych.

Aby rowery spełniały swoje pozytywne funkcje, konieczne jest jednak dostosowanie jazdy do warunków – nie tylko pogodowych, ale również infrastrukturalnych i aktualnych – bezpośrednio w czasie jazdy.

Trzeba jeździć rozsądnie i uważnie, aby uniknąć niebezpiecznych zdarzeń, szczególnie z udziałem samochodów, jak i pieszych.

Więcej wypadków z udziałem kierujących rowerami

Pierwsze miesiące 2022 roku okazały się trudne dla wielu rowerzystów. Według niedawno opublikowanych policyjnych statystyk w tym czasie doszło do większej liczby wypadków z udziałem rowerów niż w porównywalnym okresie lat ubiegłych.

W całej Polsce miało miejsce nieco ponad tysiąc wypadków. Statystyki te pokazują, że problem bezpieczeństwa w ruchu rowerowym istnieje i wykazuje tendencję wzrostową. Musimy mieć jednocześnie na uwadze, że statystyki te dotyczą miesięcy, w których jazda na rowerze nie bije rekordów popularności.

Szczyt sezonu rowerowego dopiero przed nami. Na drogach, zarówno miejskich, jak i w niewielkich miejscowościach i na terenach niezabudowanych, pojawi się o wiele więcej rowerów – w związku z tym warto wziąć sobie do serca ostrzeżenia, które być może, nie zawsze braliśmy na poważnie.

Warto zadbać o odpowiednie wyposażenie i przede wszystkim – poruszać się zawsze zgodnie z przepisami oraz zachowywać maksymalny rozsądek na drodze, szczególnie w terenach, gdzie ruch nie jest szczególnie dynamiczny. Dlaczego? Otóż statystyki wskazują na to, że chociaż w takich miejscach wypadków z udziałem rowerzystów jest mniej, to są one bardziej dramatyczne w skutkach.

Więcej informacji dla rowerzystów znajdziesz w serwisie BikePress.pl.