Sytuacja artysty bardziej stabilna?

Jesteś artystą? Ta informacja może Cię zainteresować

Sytuacja artystów w Polsce nie należy do najłatwiejszych. Społeczne postrzeganie takiej aktywności zawodowej nie zawsze ma związek z rzeczywistością. Artyści „postrzegani” są przez pryzmat osób znanych i występujących w popularnych produkcjach. Takie osoby zazwyczaj mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia, jednak większość społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy z tego, że dochody te, choćby zdecydowanie wyższe od średnich, są niestabilne.

Sytuacja społeczna osób, których zawody zgodnie z oficjalną i obowiązującą klasyfikacją uznawane są za artystyczne, jest jedną z najtrudniejszych. Dlaczego? Chodzi o zabezpieczenie socjalne oraz emerytalne.

Artyści, którzy chcieliby działać w warunkach bardziej „przewidywalnych” i w związku z tym założyć firmę, również nie mogą liczyć na wsparcie, które jest powszechnie dostępne w przypadku innych rodzajów działalności.

Rozpoczęcie działalności i pierwsze miesiące prowadzenia firmy zazwyczaj nie należą do najłatwiejszych. Nowych przedsiębiorców ma w tym wspierać tzw. mały ZUS. Nie jest to jednak program, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy, których główna działalność zalicza się do katalogu zawodów artystycznych.

Co ma się zmienić?

Co prawda nikt nie mówi o możliwości zmiany przepisów dotyczących działalności artystycznej prowadzonej w ramach firm, przynajmniej w kontekście małego ZUS.

Zapowiedziane zostało jednak uregulowanie działalności prowadzonej w ramach zawodów artystycznych w formie ustawy. Do tej pory nie było w polskim prawie takiego uregulowania. Według zapowiedzi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego taka ustawa miałaby wejść w życie już w tym roku.

Nowy akt prawny ma na celu uregulowanie zawodów artystycznych pod względem zabezpieczenia socjalnego i emerytalnego. Jest to absolutnie niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa finansowego osób, które nie pracują na etatach w instytucjach kulturalnych.

Zainteresowanych takimi rozwiązaniami może być nawet kilkadziesiąt tysięcy profesjonalnych artystów w Polsce. Prace nad ustawą są konsultowane z różnymi środowiskami artystycznymi, które popierają wprowadzenie nowej ustawy.