Nowe przepisy Unii Europejskiej ograniczające płatności gotówkowe

Komisja Europejska wydała decyzję o wprowadzeniu zakazu płatności gotówkowych na kwoty powyżej 10 tysięcy euro. Wszystkie transakcje finansowe, które przekraczają tę wartość, będą musiały być realizowane za pośrednictwem konta bankowego. Ponadto, dla transakcji o wartości powyżej 3 tysięcy euro, konieczne będzie pokazanie dowodu tożsamości. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na ten temat.

Planowane przez Unię Europejską zmiany w przepisach wynikają z potrzeby walki z praniem brudnych pieniędzy oraz finansowaniem działań terrorystycznych. Zgodnie z nowymi zasadami, płatności gotówkowe powyżej 10 tysięcy euro będą niedozwolone. Zgoda na wprowadzenie tych przepisów została uzyskana w styczniu, podczas spotkania Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Maksymalna kwota, jaką będzie można zapłacić za pomocą gotówki, wynosić będzie 10 tysięcy euro. Państwa należące do Unii Europejskiej będą miały prawo do indywidualnego dostosowywania tego limitu, ale tylko w dół. Na dzień dzisiejszy, w Polsce obowiązuje limit na płatności gotówkowe do 15 tysięcy złotych.

Inne ograniczenia dotyczyć będą transakcji o wartościach między 3 a 10 tysiącami euro. W takich przypadkach koniecznym będzie potwierdzenie tożsamości klienta poprzez przedstawienie dowodu osobistego. Ta zasada jest już obecnie aktywna. W przypadku transakcji przekraczających wartość 10 tysięcy euro, również będzie wymagane potwierdzenie tożsamości.

Kontrola tożsamości przy transakcjach gotówkowych będzie stosowana szczególnie w wybranych sektorach, takich jak instytucje finansowe, agencje nieruchomości, banki, firmy zarządzające aktywami oraz kasyna. Nowe regulacje dotyczyć będą także sektora kryptowalut, gdzie giełdy i dostawcy portfeli cyfrowych będą musieli weryfikować swoich klientów i sprawdzać przez nich dostarczone informacje. Należyta staranność będzie wymagana już przy kwotach przekraczających 1000 euro.

Ograniczenia w płaceniu gotówką mają zacząć obowiązywać od 2027 roku. Kluby sportowe dostaną trochę więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów – dla nich okres przejściowy skończy się w 2029 roku.