Nowa propozycja finansowania mediów publicznych: Koniec z abonamentem RTV?

Były szef Telewizji Polskiej, Jan Dworak, wspólnie z grupą specjalistów proponuje innowacyjny model finansowania mediów publicznych. Ich koncepcja polega na eliminacji obecnie obowiązującego abonamentu RTV i zastąpieniu go nowym rodzajem opłaty.

Grupa ekspertów, w której składzie jest również Jan Dworak, zaproponowała innowacyjne rozwiązanie dla finansowania mediów publicznych. Jest to zawarte w dokumencie o nazwie „Media obywatelskie – założenia ustawy o mediach służby publicznej”.

Autorzy projektu podkreślają, że obecnie głównym źródłem finansowania mediów publicznych jest budżet państwa. Abonament RTV nie działa efektywnie, a to parlament decyduje każdego roku o przyznaniu odpowiednich funduszy podczas uchwalania budżetu. Niestety, to rodzi ryzyko uzależnienia funkcjonowania mediów publicznych od aktualnej większości parlamentarnej. Dlatego autorzy projektu uważają, że niezbędne jest opracowanie nowego modelu finansowania, który zapewni niezależność mediom publicznym od polityki.

W dokumencie zauważamy, że obecne rozwiązania, takie jak abonament RTV, nie sprawdzają się, jako że są przestarzałe. We współczesnym świecie dostęp do mediów nie wymaga już posiadania telewizora czy radia. Tę zmianę dostrzegło już kilkanaście krajów europejskich ponad 10 lat temu i zdecydowało się na zmianę modelu finansowania swoich mediów publicznych.