Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wprowadza nowy model budowy mieszkań w Polsce

Pionierski projekt mieszkaniowy narodził się na polskim rynku nieruchomości, a konkretnie w Mysłowicach. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zaprezentowało unikalny budynek czterokondygnacyjny, składający się z 29 gotowych mieszkań, które zostały zrealizowane w zaledwie trzy miesiące. Innowacyjność tego projektu polega nie tylko na szybkości realizacji, ale również na korzystnym stosunku kosztów budowy do późniejszych wydatków eksploatacyjnych.

Wyróżnia się inwestycja realizowana w Mysłowicach. Nietypowy charakter bloku mieszkalnego wynika z faktu, że jest on jednym z trzech eksperymentalnych obiektów zaprojektowanych przez NCBR. Fundusze Europejskie sfinansowały ten przełomowy projekt.

Na stronie NCBR dowiadujemy się, że trzy obiekty eksperymentalne są tworzone w ramach trzech różnych strumieni: społecznym, senioralnym i jednorodzinnym. Każdy z nich został opracowany przez specjalistyczne zespoły naukowców, inżynierów i architektów, którzy opracowali własne technologie projektowe i wykonawcze. Obiekty te zostały zlokalizowane odpowiednio w Rumii (senioralny), Włocławku (jednorodzinny) i Mysłowicach (społeczny). Wszystkie trzy miasta są strategicznymi partnerami tego przedsięwzięcia, udostępniając nieruchomości pod budowę w pełni funkcjonalnych demonstratorów technologii. Po zakończeniu prac, miasta stają się właścicielami budynków, które mają służyć lokalnej społeczności.

W najbliższym czasie Mysłowice będą gościć nowoczesny budynek wielorodzinny – demonstrator technologii, zlokalizowany przy ul. Karola Miarki 28. Budynek będzie gospodarzem dla 29 mieszkań, które staną się częścią komunalnego zasobu miasta. Dzięki tej inwestycji, mieszkańcy Mysłowic otrzymają dostęp do lokali dostosowanych do ich potrzeb. Istotnym aspektem jest również możliwość zamieszkania w nim przez osoby z niepełnosprawnościami, które obecnie zmagały się z problemem dostępności. Z ogromną satysfakcją można stwierdzić, że to właśnie Mysłowice są miejscem realizacji tej nowoczesnej inwestycji, która ma potencjał na dalszy rozwój w przyszłości – deklarował Wojciech Chmiel, I zastępca prezydenta miasta Mysłowice, w komunikacji NCBR z końca lipca.