Andrzej Cieślak, specjalista od bezpieczeństwa systemów infrastruktury krytycznej z firmy Dynacon, opowiada o kluczowej roli tych niewidocznych filarów naszej cywilizacji. Infrastruktura krytyczna to niewidzialne podstawy, na których opiera się nasze społeczeństwo, a których istnienia często nie zauważamy. Jednak bez nich, nasza codzienność byłaby absolutnie niemożliwa.
Gdy mówimy o infrastrukturze krytycznej, mamy na myśli wszelkie zasoby i systemy, które są kluczowe dla funkcjonowania społeczeństwa. To prąd, woda, ciepło, przemysł chemiczny, dostawy żywności oraz sektor finansowy. Te wszystkie elementy są absolutnie konieczne do życia w dobrze zorganizowanym państwie.
Jak podkreśla Andrzej Cieślak, ochrona infrastruktury krytycznej jest niezwykle ważna dla stabilności i bezpieczeństwa funkcjonowania państwa. Każda jej część musi działać niezawodnie. Kluczowe jest tworzenie takich systemów, które są odporne na różnego rodzaju ataki i które są technologicznie zgodne. To nie tylko ochrona na poziomie IT, ale przede wszystkim dogłębna wiedza na temat projektowania i utrzymania tych systemów.
Skuteczną ochronę infrastruktury krytycznej zapewnia już jej odpowiednio wykonane projektowanie. Dobrze zaprojektowane i technologicznie kompatybilne systemy stanowią fundament dla zapewnienia ciągłości działania. Takie podejście wykracza poza standardowe zabezpieczenia informatyczne, takie jak firewalle czy antywirusy, wymagając specjalistycznej wiedzy na temat konstrukcji i zarządzania tymi systemami.
Firma, której Andrzej Cieślak jest przedstawicielem, od niemal 30 lat specjalizuje się w kompleksowej ochronie infrastruktury krytycznej. Ich działania obejmują szkolenia, projektowanie oraz produkcję sprzętu komunikacyjnego i zabezpieczeń. Dzięki współpracy z różnymi partnerami, firma jest w stanie zapewnić integrację pionową i poziomą w strukturze zamawiającego.