Erdogan oczekuje ruchu ze strony USA w reakcji na możliwe wejście Szwecji do NATO

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, odnosił się do kwestii możliwego przystąpienia Szwecji do NATO, stwierdzając, że z jego strony wszystko zostało już zrobione. Wypowiedź ta była również połączona z określeniem oczekiwań wobec USA, które – zdaniem Erdogana – powinny podjąć działania prowadzące do sprzedaży myśliwców F-16 dla Turcji.

Ankara od dłuższego czasu usiłuje uzyskać zgodę amerykańskiego Kongresu na zakup 40 najnowszych modeli myśliwców F-16, a również na możliwość modernizacji wielu starszych jednostek tego typu. Kiedy Erdogan publicznie wyraził poparcie dla członkostwa Szwecji w NATO, przedstawiciele administracji prezydenta Joe Bidena zapewnili, że Biały Dom całkowicie popiera tę transakcję sprzedaży myśliwców.

Były szef senackiej komisji spraw zagranicznych, Bob Menendez, który jest głośnym krytykiem Turcji w Kongresie USA i zwolennikiem Grecji, blokował tę transakcję. Federalna prokuratura USA oskarżyła Menendeza oraz jego żonę o działanie jako agenci rządu egipskiego, na zlecenie urzędników z Kairu.

Informacje prasowe prezydentury w październiku podały, że Erdogan podpisał protokół dotyczący przyjęcia Szwecji do NATO 23 października 2023 roku. Dokument ten został następnie przekazany do Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Turcji, czyli jednoizbowego parlamentu kraju.

Na koniec listopada Sztokholm otrzymał zapewnienie od Ankary, że proces ratyfikacji członkostwa Szwecji w NATO będzie kontynuowany w najbliższych tygodniach.