Dom energooszczędny. Konieczność w dzisiejszych czasach

Budownictwo energooszczędne to przyszłość domów jednorodzinnych, a te stają się coraz popularniejsze. Każdy z nas marzy o kawałku zieleni i wypoczynku na tarasie, szczególnie teraz, gdy pandemia jasno pokazała nam, jak trudno wytrwać całą dobę w ciasnym mieszkaniu, choćby najlepiej zlokalizowanym. Jasne stało się jeszcze jedno. O ile kilka miesięcy temu dom energooszczędny oznaczał naszą troskę o środowisko naturalne, o tyle dziś wiemy, że to przede wszystkim jedyne rozsądne rozwiązanie ze względów finansowych. Dlaczego?

O co chodzi z tą energooszczędnością?

Przede wszystkim o zużycie energii. Zasada jest prosta: dom tradycyjny potrzebuje nawet 120 kWh na metr kwadratowy w skali roku, a ten energooszczędny o jedną trzecią mniej. To nie jest skomplikowana matematyka, bo jasno z niej wynika, że budowa takiego domu oznacza obniżenie naszych rachunków za utrzymanie o dwie trzecie. Pomyśl teraz, jakie podwyżkami grozą i policz sobie, czy stać cię na dom tradycyjny? Owszem, budowa będzie nieco tańsza, ale koszty utrzymania zdecydowanie wyższe. Każda złotówka wydana w trakcie budowy zwróci się… właśnie, dziś trudno powiedzieć, jak szybko. Podwyżki cen energii dopiero wystartowały, a finału nie znamy, dlatego zaczyna być pewne: zwróci się szybko. Oby niezbyt szybko…

Co jeszcze zyskujesz?

Poza zaletami ekonomicznymi dom energooszczędny to także wyraz naszej troski o środowisko naturalne. Po prostu to prawidłowa postawa, która wynika z naszej troski o losy planety i zachowanie jej w jak najlepszym stanie dla kolejnych pokoleń. Tylko dom energooszczędny to także nasze zdrowie już dziś. Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej możemy stworzyć w domu praktycznie sterylne środowisko, które zatroszczy się o nasze płuca i pozwoli na unikniecie alergii. Biorąc pod uwagę stan powietrza w Polsce to niebagatelna wartość dodana.

Ciepło i jeszcze raz ciepło

Czy ja palę? Ja palę bez przerwy- te słowa z kultowej komedii weszły na stałe do naszego języka potocznego. Zwłaszcza gdy za oknem trzaska mróz, a my musimy sięgać po dodatkowe koce. W domu energooszczędnym nam to nie grozi. Wynika to z zastosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych. Podstawowa kwestia to izolacja ścian za pomocą 20 cm styropianu grafitowego lub pokrycie ich warstwą 25 cm wełny mineralnej. Wysokie parametry powinny mieć okna, drzwi i wszelkie elementy, którymi może uciekać ciepło.

Zanim zaczniesz

Budowa domu energooszczędnego zaczyna się już na etapie wyboru działki. Ważne, by była ona osłonięta od wiatru, a jednocześnie mocno nasłoneczniona, a więc nie znajdowała się w pobliżu wysokich drzew czy innych budynków. Równie istotne są możliwości zlokalizowania na niej budynku, w taki sposób, by pomieszczenia, z których korzystamy najczęściej umieszczone były od południowej, słonecznej strony. Równie istotny jest projekt: energooszczędny dom ma prostą, zwartą bryłę, nakryty jest dwuspadowym dachem, a jego podstawową dekoracją są wielkie okna, którymi wpada słońce, grzejące nasze pokoje.

Technologia na twoich usługach

Nowoczesne technologie pozwalają na ogromne oszczędności. Mowa tu nie tylko o popularnych panelach fotowoltaicznych, ale też o pompach ciepła i to tych ziemnych czy powietrznych. Całą wyprodukowaną energię możemy przechowywać dzięki bankowi akumulatorów. Dziś to drogie rozwiązanie, ale pozwala na całkowitą niezależność od sieci energetycznej. Uniezależnić możemy się też od dostaw wody: wystarczy zdecydować się na własną studnię głębinową.