Zastanawiasz się, jakie formy wsparcia finansowego związane z ogrzewaniem domu będą dostępne w 2024 roku? Czy możliwe jest uzyskanie dofinansowania do wymiany pieca na bardziej efektywny energetycznie, który pomoże ci obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie?
W przeszłości, osoby zmagające się z poważnym obciążeniem kosztów ogrzewania miały możliwość ubiegania się o pomoc finansową ze strony państwa. Podobnie jest i w tym roku. Warto jednak pamiętać, że wsparcie w formie dopłat do kosztów ogrzewania w 2024 roku będzie w wielu przypadkach mniejsze niż to, które oferowano w poprzednich latach.
O jakie dopłaty do ogrzewania można się starać w 2024? Przede wszystkim beneficjentami pomocy finansowej będą osoby korzystające z ogrzewania gazowego, elektrycznego (w tym pomp ciepła) czy systemowego ciepła dostarczanego do domu. Tymczasem, dla osób korzystających z ogrzewania węglowego najbardziej korzystne mogą okazać się dotacje na wymianę pieca.
Ciekawą formą wsparcia jest także zapowiedziane przez rząd przedłużenie decyzji o zamrożeniu cen energii na 2024 rok. Oznacza to, że ceny energii elektrycznej, gazu czy ciepła nie ulegną zmianie do końca czerwca tego roku. Jest to szczególnie korzystne dla odbiorców, chroniąc ich przed drastycznym wzrostem domowych rachunków w sezonie grzewczym oraz bezpośrednio po jego zakończeniu.
Konkretna forma wsparcia polega na tym, że do momentu przekroczenia określonego limitu zużytej energii, maksymalna cena za prąd wynosi 412 zł/MWh. Po przekroczeniu tego limitu, cena wzrasta do 693 zł/MWh. Limity zużycia energii są ustalone na poziomie 1,5 MWh dla standardowych gospodarstw domowych, 1,8 MWh dla gospodarstwa, w którym mieszka osoba niepełnosprawna, a także na poziomie 2 MWh dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników. Jest to więc swoista forma dopłaty do kosztów ogrzewania prądem, chociaż nie jest ona realnie wpłacana na konto odbiorcy, a jedynie odliczana od ceny zakupionej energii.