Zabytkowy kościół na sprzedaż z cmentarzem w pakiecie – intrygująca propozycja na rynku nieruchomości

W jednym z popularnych serwisów ogłoszeniowych pojawiła się nietypowa oferta sprzedaży – zabytkowy kościół Świętego Michała Archanioła w Okrzeszynie, w odległości mniej niż 30 km od polsko-czeskiej granicy. Co więcej, oferowany zestaw obejmuje nie tylko sakralny obiekt, ale również otaczający go cmentarz.

W Polsce rzadko spotyka się sytuacje, kiedy kościoły są adaptowane na cele niezwiązane z działalnością religijną, co stanowi normę w wielu krajach Europy Zachodniej. Dlatego oferta sprzedaży XVI-wiecznego kościoła na jednym z internetowych portali aukcyjnych wywołała duże poruszenie. Dodatkowo fakt, że sprzedawca „dołącza” do kościoła sąsiedni cmentarz, dodatkowo podnosi stopień niespodzianki.

Informację o tej unikalnej aukcji upubliczniło Stowarzyszenie Magurycz, które zrzesza grupę miłośników kamieniarstwa. W swoim poście na Facebooku napisało: „Przykro nam, że nie mamy 800 tys. Serio”. To właśnie ta suma jest kwotą, którą oczekuje sprzedawca. Członkowie stowarzyszenia podzielili się również łączem do ogłoszenia, dzięki któremu można dowiedzieć się więcej na temat oferowanego kościoła.

Kościół Świętego Michała Archanioła, którego sprzedaż jest przedmiotem ogłoszenia, zlokalizowany jest w Okrzeszynie, niedaleko granicy z Czechami, na terenie gminy Lubawka. Został wybudowany w latach 1580-1585. Kościół nabrał swojego obecnego kształtu w 1736 roku, kiedy to przeszedł gruntowną przebudowę, nadając mu średniowieczny wygląd.